Вплив знання англійської на ЗП
Навіяно останніми дискусіями про форсоване просування англійської в Україні.
Дані та методологія
Беремо сирі дані з DOU за грудень 2022, відфільтровуємо щоб залишились лише: працюючі на 100%, с коректним тайтлом та непустою ЗП. Важливо згадати, що у DOU дані є дуже специфічними саме для українського ринку айті.
Далі групуємо і малюємо на графіках. В залежності від графіка може бути видалення даних, якщо після групування формуються групи розміром менше 10/20 (10 для середнього, 20 для 90% перцентиля). Також домальовуємо тренд-лайн де можливо для ясності.
Методологія для доказів така собі, але для іллюстрації — вогонь.
Середній рівень англійської
Перший графік: середня ЗП до середнього рівня англійської.
В наступних графіках буде та ж сама цвітова гамма.
Рівень співробітників
Щоб переконатись, що це не якийсь артефакт пов’язаний з тим, що висококваліфіковані працівники краще знають англійську по якимось дивним причинам не пов’язаним з зп, давайте побудуємо такий графік в розрізі тайтлу:
Шикарно. Явно видно дві тенденції:
- Чим вище тайтл співробітника, тим сильніший вплив має знання англійської на різницю в ЗП
- Чим вище тайтл співробітника, тим сильніше випадають ті, хто англійську знають погано.
Це ми дивились середню ЗП, давайте подивимось ЗП у 90% перцентиля:
Як ми бачемо, ефект зберігається і для «найбагатших» в кожній личці. Єдине виключення — дивна поведінка у C-level.
Досвід роботи
Аналогічно можно подивитись, що буде, якщо враховувати досвід роботи замість тайтлу.
Ефект той же самий — чим більше досвід роботи, тим сильніший вплив знання англійської має на зарплатню.
По перцентилям
Ну і щоб добити тему, давайте подивимось на розподіл зарплат на кожному рівні англійської:
Цей графік явно показує, що високий рівень англійської сам по собі не є гарантією високої зарплатні. Але при цьому низький рівень англійської є гарантією більш низької зарплатні.
В айті-індустрії підвищення знання англійської з Elementary до Upper/Advanced може дати до +100% до зарплатні. При цьому перехід з Upper до Advanced для багатьох позицій дає відносно малий приріст.
Тим не менш, є ряд позицій пов’язаних з інтенсивною комунікацією з кастомером, де Advanced дає більш суттєвий приріст до зарплатні. В основному, це стосується менеджменту.
Але найбільші бенефіти в абсолютному вираженні від підвищення рівня англійської отримують найталановитіші співробітники.
При цьому важливо розуміти наступне. Любий співробітник українського айті отримує свою зарплату за рахунок того, що є багато співробітників, які знають англійську на відносно сильному рівні. Бо українське айті — це експортна індустрія, ми заробляємо за рахунок надання послуг багатим країнам.
Тому форсоване просування англійської в Україні може допомогти нам суттєво збільшити ВВП доволі швидкими темпами. Хоча питання про методи все одно залишається.